Tracks & talks

January 27-29, 2020

AMLD Keynote Session

Danny Lange, Marinka Zitnik, Marcel Salathé, Shahram Ebadollahi, Jeffrey Bohn, Erik Nygren, Martin Jaggi, Christopher Bishop, Robert West, Asif Jan, Claudiu Musat, Marie Vollmar, Ali Baajour, Chiara Enderle, Patrick Barbey, Philippe Glénat

09:00-12:30 January 27Auditorium A

AI & Climate Change

Lynn Kaack, Nikola Milojevic-Dupont, Nicholas Jones, Felix Creutzig, Buffy Price, Slava Jankin, Olivier Corradi, Liam F. Beiser-McGrath, Marius Zumwald, Eniko Székely, Max Callaghan, Soon Hoe Lim, Mohamed Kafsi, Daniel de Barros Soares, Matthias Meyer, Chris Heinrich, Emmanouil Thrampoulidis, Marta Gonzalez, Kristina Orehounig, David Dao, Bibek Paudel

13:30-17:00 January 2709:00-12:30 January 285ABC

AI & Education

Maxime Gabella, Florian Krausbeck, Tanja Käser, Benoit Praly, Manolis Mavrikis, Stefania Druga, Mutlu Cukurova, Oscar Täckström, Manuel Gomez Rodriguez, Wei Cui

13:30-17:00 January 273A

AI & Energy

Philipp Schütz, Omid Mousavi, Pramod Bangalore, Angelos Selviaridis, Giorgio Cortiana, Roberto Castello, Jiufeng Shi, Bratislav Svetozarevic, Emanuele Fabbiani, Sabine Vincent, Martin H. Kristensen, Gwendolin Wilke, Olga Fink, Florian Hochstrasser

13:30-17:00 January 272BC

AI & Health

Martin Müller, Luca Foschini, Michele Tizzoni, Tolga Tasdizen, Graciela Gonzalez-Hernandez, Daniela Paolotti, Pekka Tiikkainen, Aziza Merzouki, Maroussia Roelens, Jonas Richiardi, Harmen Boers, Laura Symul

13:30-17:00 January 273BC

AI & Imaging

Sabine Süsstrunk, Léonard Bouchet, Virginie Uhlmann, Carlos Becker, Ender Konukoglu, Cordelia Schmid

13:30-17:00 January 271BC

AI & Leadership

Marisa Tschopp, Simon Schafheitle, Jamie Gloor, Pascal Strölin, Afke Schouten, Benedikt Ramsauer, Ulli Waltinger, Stephanie Kaudela-Baum, John C. Havens

13:30-17:00 January 274BC

AI & ML on the Edge

Alice Coucke, Anastasia Koloskova, Aurélien Bellet, Gaurav Arora, Abdel Younes, Francesco Caltagirone, Frédéric Pétrot, Camille Marini, Andrey Ignatov, Brandon Reagen

13:30-17:00 January 27Auditorium A

AI & Online Business

Mikio Braun, Henrik Grundmann, Natalia Golenetskaya, Michael Hardegger, Dominic Herzog, Ivona Tautkute, Cristina Kadar, Paul Kleinschmidt, Nicolas Bär

13:30-17:00 January 271A

AI & Policy

Joanna Bryson, Sofia Olhede, Emanuele Baldacci, Sabrina Kirrane, Bruno Lepri, Dennis Diefenbach, Ioannis Kaloskampis, Benoît Otjacques, Steve MacFeely, Christina Corbane

13:30-17:30 January 272A

AI & Space

Miles Timpe, William Clemens, Devis Tuia, Shirley Ho, Mischa Knabenhans, Marcus Märtens, Chloe Fischer, Frank de Morsier, Dario Izzo, Tomasz Kacprzak

13:30-17:00 January 274A

Poster Session & Light Apéritif

17:00-19:00 January 27Garden level

AMLD Evening Keynote Session

Michal Kosinski, Marcel Salathé, Max Tegmark, Martin Vetterli, Edward Snowden, Chiara Enderle

19:00-22:00 January 27Auditorium A

AI & Aviation

Seddik Belkoura, Ravi Kumar, Lishuai Li, Nikunj Oza, Daniel Delahaye, Sergei Bobrovskyi, David Haber, Matthias Platho, Tabea Hasler, George Brova, Ramon Dalmau, Michael Schultz

09:00-12:30 January 284A

AI & Cities

Konstantin Klemmer, Shin Alexandre Koseki, Eun-Kyeong Kim, Nicholas Jones, Kamil Kaczmarek, Kiran Zahra, Roger Fischer, Doori Oh, Ran Goldblatt, Martí Bosch, Roman Prokofyev, Dmitry Kudinov, Camille Lechot, Ellie Cosgrave, Javier Pérez Trufero, Layik Hama, Hoda Allahbakhshi, Marta Gonzalez, Valery Fischer, Emmanouil Tranos, Jens Kandt, Yussuf Said Yussuf, Nyalleng Moorosi, Nick Lucius

09:00-17:00 January 281BC

AI & Humanitarian Action

Neil Davison, Max Tegmark, Carmela Troncoso, Alessandro Mantelero, Michela D'Onofrio, Francois Fleuret, Amina Chebira, John C. Havens, Marc Brockschmidt, Helen Toner, Dustin Lewis, Subhashis Banerjee, Rebeca Moreno Jimenez, Netta Goussac, Volkan Cevher, Anika Schumann, Nadia Marsan, Massimo Marelli

09:00-17:00 January 283A

AI & Industry

Danny Lange, Megan Ruthven, Luca Baldassarre, Mohamed Kafsi, Constantin C Nicolae, Kilian Wasmer, Kristina Georgieva, Alexandra Gunderson, Frank Grognet, Mahdad Hosseini Kamal, Pietro Berkes, Gloria Macia, Albert Hofstetter, Srikrishna Chaitanya Konduru, Marie Vollmar, Yury Petrov, Julian Nolan, Daniel Neil , Thierry Caminel, Philippe Glénat, Guillaume Godin, Alicia Montoya, Matteo Togninalli

09:00-17:00 January 28Auditorium A

AI & Networks

Nicola Rohrseitz, Laurent Ciavaglia, Imen Grida Ben Yahia, Almerima J.-Kapic, Vishnu Ram, Nicolas Dupuis, Andreas Blenk, Thomas Graf, Dimitri Papadimitriou, Yoichi Matsuo, Rebecca Steinert, Laurent Vanbever

09:00-17:00 January 283BC

AI & Pharma

Elizaveta Semenova, Spiros Denaxas, Luca Foschini, Gavin Brown, Marco Prunotto, Asif Jan, Rens Janssens, Moritz Freidank, Agata Mosinska, Konstantinos Sechidis, Mark Baillie, Karla DiazOrdaz, Damir Bucar

09:00-12:30 January 284BC

AI & Physics

Maurizio Pierini, Lenka Zdeborová, Gilles Louppe, Atılım Güneş Baydin, Cecilia Clementi, Balazs Kegl, Eric Metodiev, Fabian Ruehle, Jean-Roch Vlimant, Charanjit Kaur, Loic Coyle, Nadezda Chernyavskaya, Remy Kusters, Sofia Vallecorsa, Danilo Jimenez Rezende, Shirley Ho, Jeremie Abiteboul, Eliska Greplova

09:00-17:00 January 282BC

AI & Resilience

Jeffrey Bohn, Luca Baldassarre, Christian Spindler, Patrick Jayet, Nora Leonardi, Roland Schöbi, Antoine Lagrange, Nicole Hu, Nicola Rieke

09:00-12:30 January 282A

AI & Topology

Umberto Lupo, Vitaliy Kurlin, Leland McInnes, Kathryn Hess Bellwald, Nicole Sanderson, Bastian Rieck, Frédéric Chazal

09:00-12:30 January 281A

AI & Molecular World

Jennifer Listgarten, Andrew Senior, Tess E. Smidt, Amina Mollaysa, Aikaterini Vriza, Michele Ceriotti, Katya Putintseva, Kostiantyn Lapchevskyi

13:30-17:00 January 281A

AI & NLP

Robert West, Mascha Kurpicz-Briki, Dominika Basaj, François Helg, Nicolas Perony, Andrei Popescu-Belis, Ela Avrahami, Eneko Agirre, Roberto Navigli, Lena Voita, Henrik Grundmann, Rémi Lebret

13:30-17:00 January 285ABC

AI & Nutrition

Marinka Zitnik, Marcel Salathé, Fabio Mainardi, Tome Eftimov, Barbara Koroušić Seljak, Nives Ogrinc, Aleksandra Kovachev

13:30-17:00 January 282A

AI & Trust

Lê Nguyên Hoang, Irina Vidal Migallón, Hugo Gascón, Bradley Hayes, Tuğrulcan Elmas, Lea Strohm, Paul Wang, Nataliya Capon

13:30-17:00 January 284BC

Challenge Track

Sunil Mallya, Marcel Salathé, Florian Laurent, Erik Nygren, Sharada Mohanty, Parth Kothari, Navid Rekabsaz, Wilhelmina Welsch, Ewan Oglethorpe, Nicholas Jones

13:30-17:00 January 284A

Wednesday Keynote Session

Enrique Fernández-Macías, Michèle Belot, Franciska Krings, Armin Granulo, David Autor, Jean-Pierre Danthine, Andrea Glorioso, Christian Scharff, Richard Baldwin

09:00-12:30 January 29Auditorium C (Cloud)

AI & Employment

Christian Kemper, Helene Benghalem, Anna Salomons, Ekkehard Ernst, Alexandra Spitz-Oener, Martin Scherrer, Kevin Zogg, Camille Terrier, Boris Zürcher

13:30-17:00 January 294BC

AI & Governance

Sanja Fabrio, Ayisha Piotti, Charles Radclyffe, Hugh Taylor, Anna Jobin, Ron Chrisley, Anna Wippel, David Campos, Wayne Grixti, Eva Thelisson, Jesper Soederberg, Stefan Ravizza, Thomas Schneider

13:30-17:00 January 293BC

AI & Human Resources

Marianne Schmid Mast, Philippe Labouchère, Skanda Muralidhar, Mauro Cherubini, Emmanuelle Kleinlogel, Nele Dael, Eric Mayor, Adrian Bangerter

13:30-17:00 January 294A

AI & Skills

Marcel Salathé, Isabelle Chappuis, Pierre Vandergheynst, Mieke Van de Capelle, Christian Scharff, Frédéric Baffou, Guillermo Barrenetxea, Mara Pasquali, Kenneth Younge

13:30-17:00 January 29Auditorium C (Cloud)

AI & Social Policy

Ronald Huissen, Tom Symons, Dominik Hangartner, Ludo Struyven

13:30-17:00 January 293A

Startup Pitches

5ABC

AMLD EPFL 2020/ Program

Workshops

Participate in hands-on experiences as training sessions, coding classes, tutorials, experiments or hackathons.

January 25-26, 2020

Exhibitors

Exhibitors present at AMLD2020

January 27-29, 2020

Challenges

Want to improve, challenge or showcase your ML skills? You can compete on 5 exciting competitions.

June 01, 2019-January 28, 2020

Startups

Come meet the new hot startups in deep tech at AMLD2020!

January 29, 2020

AMLD / Global partners